Wybór nart zjazdowych

Kierując się wyborem nart zjazdowych należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Są nimi: poziom jazdy, wiązania, długość nart, rdzeń nart, promień skrętu nart i tył narty.
Narciarze posiadają różne umiejętności jazdy na nartach. Osoby, które dopiero poznają ten sport zimowy należą do grupy początkującej, która zdobywa umiejętności, ale nadal traktuje go jako rekreację. Najlepsze narty dla tych osób należą do typu, który ułatwia postępy w nauce i gwarantuje przyjemność z jazdy na nartach. Drugą grupą są narciarze średnio-zaawansowani i zaawansowani, którzy najczęściej już wiedzą, na jakich nartach chcą jeździć. Narty dla tych narciarzy mają ułatwiać jazdę na wszelkiego rodzaju trasach, niezależnie od jakości śniegu. Narty dla ekspertów narciarstwa to narty cechujące się idealną przyczepnością na twardym śniegu, które doskonale trzymają się w skręcie przy dużych prędkościach.
Narty są sprzedawane w komplecie z wiązaniami, które producent poleca do danego rodzaju nart. Przed każdym sezonem warto udać się do zaprzyjaźnionego serwisu w celu wyregulowania nart. Polega to na sprawdzeniu dopasowania ustawienia wiązań do butów, a także do wagi i umiejętności narciarza.
Narty różnią się między sobą nie tylko grupami lecz także szatą graficzną i wyglądem m. in. dziobem narty. Szeroki dziób narty wybierają narciarze, którzy preferują łatwiejsze i szybsze wchodzenie w skręt. Istotny w nartach jest środek narty. Im szerszy środek narty tym lepsza stabilność i łatwiejsza jazda w głębokim śniegu. Węższy środek narty zapewnia szybsze przechodzenie z krawędzi na krawędź.
Narty, a ich długość. Długość nart powinna być dopasowana do wzrostu narciarza, stopnia zaawansowania i stylu jazdy. Jednak zasadą jest, że długa narta jest bardziej stabilna, a krótsza narta jest bardziej sterowna.
Rdzeń narty nie jest bez znaczenia. Wyróżniamy rdzenie: z pianki poliuretanowej (daje lekkość i większą elastyczność, co ułatwia naukę, a jazda rekreacyjna nie wymaga wysiłku) i drewniane (zwiększa wytrzymałość narty). Narty posiadające rdzenie z pianki poliuretanowej są miękkie, wybaczają błędy narciarzowi. Narty z rdzeniem drewnianym są bardzo precyzyjne i polecane narciarzom średnio-zaawansowanym i zaawansowanym.
Każda narta ma inny promień skrętu, w zależności od grupy. Promień skrętu narty oznacza wielkość łuku, po jakim będą skręcały narty. Jest to bardzo indywidualne i dobieramy narty odpowiadające stylowi jazdy narciarza.
Ostatnim elementem w narcie, o którym należy wiedzieć jest tył narty. Im węższy tył narty tym łatwiejsze wychodzenie ze skrętu, a im szerszy tył narty tym dynamiczniejsze wchodzenie w skręt, a im bardziej podwinięty tył narty tym łatwiejszy ześlizg.
Przedstawione powyżej informacje są ogólne. W celu profesjonalnego doboru nart zapraszamy do sklepu narciarskiego.
Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *