Kropelka historii
Deska snowboardowa zyskała „właściwy kształt” dzięki Tomowi Simsowi, ale jej odkrycia dokonał Hermann Popen niespełna 50 lat temu. Nikt wówczas nie mógł przypuszczać jak wielką popularnością będzie się cieszyć deska snowboardowa pod koniec XX i na początku XXI wieku. Jazda na nartach i snowboardzie zyskuje zwolenników na całym świecie i nieustannie cieszy się popularnością. Liczba fanatyków snowboardu rośnie i prawdopodobnie już wkrótce zrówna się z ilością narciarzy.
Kodeks narciarski i dekalog snowboardzisty
Wszystkich entuzjastów sportów zimowych, czyli zarówno narciarzy jak i snowboardzistów obowiązuje przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na stoku. W tym celu został opracowany przez FIS kodeks narciarski, który obowiązuje zarówno jeżdżących na nartach jak i na snowboardzie, a ponadto powstał dekalog, który skierowano do snowboardzistów.
Dekalog snowboardzisty zawarto w 6 regułach:
1. Przednia noga powinna być mocno połączona z deską snowboardową.
2. Przed każdą zmianą kierunku jazdy na desce snowboardowej, a w szczególności przy ewolucjach tyłem należy sprawdzić, co dzieje się z tyłu, za nami.
3. Wolno zatrzymywać się tylko na brzegu trasy, nie siadać i nie kłaść się na trasie.
4. Odpiętą deskę snowboardową należy natychmiast odwrócić i położyć na śniegu wiązaniem do dołu.
5. Na lodowcach nie wolno odpinać desek snowboardowych.
6. Na wyciągach narciarskich tylna noga musi być wyjęta z wiązania.
Bezpieczeństwo jest niezwykle istotne dlatego też przestrzegajmy zasad zawartych w kodeksie narciarskim i dekalogu snowboardzisty oraz bezwzględnie zakładajmy kask, a unikniemy wielu groźnych kolizji. W krajach alpejskich nieprzestrzeganie tych przepisów jest surowo karane, a szczególnie w razie wypadku lub roszczeń o odszkodowanie.
Przeczytaj także:
Narty, snowboard – tak, ale bezpiecznie

Dodaj komentarz