Zanim jednak będziemy się cieszyć z wypoczynku i korzystać z przyjemności, jakie daje narciarstwo trzeba najpierw nieco się do tego przygotować. Aby wyjazd na narty był udany i wspominany z tęsknotą należy się do niego przygotować i to zarówno psychicznie jak i, a może przede wszystkim fizycznie. Bowiem kondycja fizyczna na nartach jest niezwykle istotna i tak naprawdę od niej zależy ilość zjazdów i ich jakość.
Narty i przygotowania do wyjazdu
Jeżeli jesteś aktywny przez cały rok, to z pewnością również wakacje spędzasz w ruchu, a zatem dla Ciebie będzie to jedynie kontynuacja tych zajęć. Ale w przeciwnym wypadku zachęcam, aby wraz z planami dotyczącymi narciarstwa w Polsce, czy poza granicami kraju rozpocząć przygotowania fizyczne i ogólnorozwojowe. Zapewniam, że najtrudniej jest się zmobilizować i zacząć, a potem to już wchodzi w nawyk. Warto jest podjąć ten trud, co poczujesz już po pierwszym wysiłku. Endorfiny krążące w twoim ciele spowodują dobre samopoczucie i uczucie zadowolenia. Pamiętaj, że zaprocentuje to podczas uprawiania narciarstwa. Koniecznie przygotuj swoje stawy, ścięgna i mięśnie do obciążeń jakie serwuje narciarstwo, a jakich nie ma podczas codziennych czynności i codziennego ruchu.
Jazda na nartach techniką carvingową
Jeżeli przez 4-5 tygodni przed wyjazdem na narty będziesz trenować przez 3-4 razy w tygodniu, to jeżdżąc na nartach szybko przekonasz się, że było warto. Taki wysiłek wymusza nowa technika narciarska, która uległa zmianie i sprzęt narciarski. Narciarstwo w Polsce bardzo ewaluowało i obecnie tylko jednostki jeżdżą w innym stylu niż techniką carvingową. Ta technika jazdy daje możliwość szybszej nauki, ale również niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Technika carvingowa pozwala na osiąganie dużych prędkości, narty perfekcyjnie opierają się siłom odśrodkowym wycinając precyzyjne skręty dając m. in. możliwość podjazdu pod stok. Wymaga to jednak większych przestrzeni i niezatłoczonych tras. Ponadto inna jest pozycja narciarska podczas jazdy techniką carvingową. Narciarz jedzie na mocno ugiętych kolanach i przenosi sterowność nart na krawędzie, a to wymaga rozgrzewki. Zatem jeżeli jednak nie podejmiesz trudu i nie przygotujesz swojego ciała do przyjemności jaką jest narciarstwo, to pamiętaj choć o rozgrzewce przed rozpoczęciem jazdy. Brak choćby rozgrzewki grozi urazowością stawów kolanowych, a także zwiększa ryzyko wypadku i urazu na stoku. Zakładam, że dekalog narciarza jest wszystkim znany, a i o kasku wszyscy pamiętają.
Nie zapomnij o rozgrzewce
Rozgrzewkę rozpocznij na stoku w butach narciarskich z innymi towarzyszącymi Ci narciarzami. Na początku spróbuj zainicjować zabawę np. w berka gdyż ważne jest, aby poprzez podskoki, czy bieg pobudzić mięśnie do aktywnej pracy. Następnie pora na drugą część rozgrzewki: rozciąganie i ruchy okrężne wszystkich partii ciała. Zacznij od ruchów okrężnych głową, ramionami, tułowiem, biodrami i koniecznie kolanami. Potem zróbcie kilka wymachów rąk i nóg, aby wreszcie wpiąć się w narty i po krótkim oswojeniu się z nimi ruszyć w dół i czerpać pełnymi garściami z tych zimowych przyjemności, jakie daje jazda na nartach w przepięknym otoczeniu ośnieżonych gór.
Ale gdy zakończysz jazdę na nartach, to nie zapomnij o dokładnym rozciągnięciu mięśni przez przynajmniej dziesięć minut. Stretching po wysiłku fizycznym pomoże ci uniknąć nieprzyjemnych zakwasów w mięśniach.
Przeczytaj także:
Dodaj komentarz