Co zrobić z nartami po sezonie narciarskim?
Gdy sezon narciarski dobiegnie końca powstaje pytanie: co zrobić z nartami i jak je konserwować, aby w następnym sezonie narciarskim również dawały tyle radości?
Niektórzy narciarze nie zdają sobie sprawy jak ważne jest zabezpieczenie nart po sezonie narciarskim i ich właściwe przechowywanie. A inni trochę lekceważąco podchodzą do tematu twierdząc, że i tak trzeba odpowiednio przygotować narty przed kolejnym sezonem i wyjazdem w góry więc po co teraz się tym zajmować. Wygrani będą ci narciarze, którzy odpowiednio zajmą się nartami po wyjeździe, a nagrodą będą narty w dobrej kondycji.
Jak zakonserwować narty i je przechowywać?
Konserwację nart należy rozpocząć od ich oczyszczenia ze wszelkiego brudu i innych zanieczyszczeń. Następnie należy zająć się krawędziami, które tak naprawdę są najważniejszą i najbardziej newralgiczną częścią nart. To o krawędzie musimy zadbać w szczególności. Dlatego na krawędziach należy skupić całą uwagę i przy użyciu suchej i czystej szmatki osuszyć krawędzie nart. Następnie należy przy użyciu innej suchej szmatki lekko natłuścić krawędzie np. wazeliną lub innym lekkim smarem. Ta czynność powinna się ograniczyć jedynie do samych krawędzi.
Pamiętajmy też o ślizgach nart, które również trzeba oczyścić szczotką lub szmatką z różnych zanieczyszczeń. Po tej czynności należy złożyć narty ślizgami do siebie przekładając je np. gumami w ski-rzepach. Można się spotkać z opinią, iż powinno się smarować narty na sezon letni, ale jest to zabieg zbędny z uwagi na fakt, że smar utlenia się i wyparowuje.
Kolejnym istotnym elementem nart są ich wiązania. Zabezpieczenie wiązań polega na poluzowaniu sprężyn, co oznacza, że powinno się je ustawić według wskaźnika din w pozycji „0”. W tej pozycji sprężyny nie są napięte i nie zużywają się tak szybko. Jednak nie wszyscy narciarze dbają o tę część nart twierdząc, że nie jest to zabieg konieczny. Tak jak w tym przypadku można się przychylić do tej opinii, to inne czynności związane z konserwacją nart należy wykonać bezsprzecznie.
Równie istotną sprawą jak konserwacja nart jest ich przechowywanie. Narty powinny, a właściwie muszą być przechowywane miejscu pozbawionym wilgoci i o stałej temperaturze pokojowej. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie było to pomieszczenie o dużej wilgotności powietrza. Wilgoć jest wrogiem nart gdyż ma negatywny wpływ na ich krawędzie i inne elementy metalowe. Nie ma nic gorszego jak korozja krawędzi nart w wyniku ich złego przechowywania. Doprowadzenie takich nart do stanu używalności jest bardzo trudne, a często też niemal niemożliwe pomijając fakt, że wówczas narty zdecydowanie tracą na swojej żywotności. Oczyszczone i zakonserwowane narty należy ustawić dziobami do góry w pozycji pionowej. Narty można też przechowywać w pokrowcu pamiętając, aby nie zapinać ich zbyt mocno ski-rzepami.
Tak zakonserwowane narty z pewnością będą służyły w kolejnym sezonie narciarskim i nic nie stracą ze swoich walorów.
Przeczytaj także:
Konserwacja nart po sezonie narciarskim
