Skąd się wziął freestyle?
Trudno dokładnie ustalić kiedy tak naprawdę narodził się freestyle – nowy styl jazdy na nartach. Według jednej wersji stało się to przypadkiem w 1870 roku, kiedy poszukiwacz złota przekoziołkował kilkakrotnie podczas jazdy z najwyższej góry Australii – Kościuszko Mountain. Inna wersja podaje, że freestyle powstał w czasie gorączki złota w Ameryce, kiedy jeden z poszukiwaczy zjeżdżał po stokach Sierra Nevada i niejednokrotnie obrócił się dookoła własnej osi. Z pewnością jednak w 1907 roku w Norwegii amator-gimnastyk wykonał pierwsze kontrolowane salto, o zgrozo, na nartach o długości 220 cm i z rzemiennymi wiązaniami. A co ważniejsze – skok ten był udany.
Rozwój freestylu – stylu jazdy na nartach
W 1956 roku Amerykanin Doug Pfeiffer „ojciec” freestylu założy Szkołę Narciarstwa Egzotycznego, w której uczono jazdy na jednej narcie, obrotów i podstawowych przekładanek. Wówczas też dopiero freeestyle zaczął być widoczny na stokach Ameryki i Kanady. Niebagatelną rolę w rozwoju freestylu odegrało zbudowanie urządzenia do jazdy „na sucho” przez nowojorskiego choreografa Phila Gerarda w 1966 roku. Machina zwana Ski Dec była gigantycznym transporterem, po którym z ogromną prędkością przewijała się taśma dywanowa i stojący na niej narciarz miał wrażenie normalnej jazdy na nartach.
Pierwsze zawody we freestylu
W 1971 roku odbyły się pierwsze zawody w Waterville Valley w USA choć bez reguł i przepisów. Pierwszymi mistrzami jazdy akrobatycznej, również dzięki Philowi Gerardowi, byli: Suzy Chaffe, John Burnett i Art Furrer. Zawody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i odbywały się przy szerokiej publiczności. Było to wydarzenie niezwykle widowiskowe do tego stopnia, że freestylem zainteresowały się telewizja, film i koncerny przemysłowe. Nastąpił bardzo szybki rozwój tej dyscypliny, do którego przyczyniły się m.in. nowoczesne metody treningu i coraz doskonalszy sprzęt narciarski.
Oficjalne uznanie freestylu
W 1974 roku powstał Europejski Związek Freestylu (EFSA) i zaczęto organizować Mistrzostwa Świata w tej dziedzinie sportu zimowego. Rokiem przełomowym dla freeestylu był 1979, gdyż wówczas odbył się pierwszy Kongres Freestylu w Genewie. Podczas kongresu freestyle został uznany przez międzynarodowe władze narciarskie i włączony do programu działania Międzynarodowej Federacji Narciarstwa FIS.
Przeczytaj także:
Dodaj komentarz